fbpx
młoda kobieta w kapeluszu na plaży

Niby wszyscy wiemy o tym, że słońce to nie tylko nasz przyjaciel, ale i wróg, ale czy na pewno stosujemy odpowiednie produkty, by się przed nim chronić. W kilku słowach opowiemy Wam o tym, na co zwrócić uwagę wybierając produkty z filtrem UV i dlaczego to takie istotne.

 

Dlaczego stosowanie produktów z filtrem UV jest konieczne?

Już przy pierwszych wiosennych promieniach słonecznych z chęcią ściągamy odzież wierzchnią i wykorzystujemy każdą okazję do wystawienia naszej skóry na słońce.

To zrozumiałe. W końcu mało co poprawia samopoczucie równie mocno jak dobra pogoda za oknem. 

Dzięki ekspozycji na promienie słoneczne wytwarzana jest witamina D, nazywana “witaminą słońca”, która jest  absolutnie niezbędna do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, wzmacniając nasze kości i chroniąc serce.

Jednak mimo wielu oczywistych blasków ekspozycja na słońce ma też swoje… cienie.

Z dobrodziejstw promieni słonecznych powinniśmy korzystać racjonalnie i z umiarem, dlatego, że promieniowanie ultrafioletowe emitowane przez słońce wpływa na zmiany w skórze człowieka.

W odpowiedzi na te zagrożenia rynek oferuje wiele kosmetyków, zapewniających ochronę przed promieniowaniu UV. W Drogeriach Koliber oferujemy zarówno sezonowe kosmetyki przeciwsłoneczne, jak i te do stosowania całorocznego. 

!Zapamiętaj. 

Kosmetykami oznaczonymi jako przeciwsłoneczne chronimy skórę sezonowo wiosną i latem, a kosmetykami z oznaczeniem filtr UVA chronimy skórę przez cały rok, a zwłaszcza zimą kiedy promienie słoneczne odbijają się od śniegu.

W tym wypadku symbol UVA na opakowaniu powinien znajdować się w kółku. Jest to informacja, że kosmetyk zapewnia ochronę przed tym promieniowaniem w stopniu równym co najmniej 1/3 SPF UVB.

 

UV – co to takiego?

Kosmetyki z filtrami UV powstały po to, by chronić skórę przed negatywnymi konsekwencjami działania promieniowania ultrafioletowego. Produkty te chronią przed przebarwieniami i poparzeniami słonecznymi, opóźniają procesy starzenia się skóry, a także zapobiegają rozwojowi chorób nowotworowych.

Ale czym właściwie jest to całe UV? 

UV to w skrócie promieniowanie elektromagnetyczne, niewidzialne dla człowieka. Promieniowanie ultrafioletowe są to fale krótsze niż promieniowanie widzialne i dłuższe niż promieniowanie rentgenowskie.

Co więcej, można je podzielić na kilka rodzajów. Oto one: 

UVC jest zatrzymywane przez warstwę ozonową i najmniej szkodliwe dla skóry.

UVB odpowiada za brązowy kolor skóry, ale też za poparzenia, zaczerwienienia. Na skutek działania tych promieni pojawiają się piegi i trudne do usunięcia plamy.

UVA sprzyja powstawaniu wolnych rodników, zmian nowotworowych, rozkładowi kolagenu, uszkadzaniu komórek i fotostarzeniu. Mamy z nim do czynienia przez cały rok z takim samym natężeniem, nawet zimą.

Jak widać UV, UV nierówne.

 

Co to jest SPF i co oznacza liczba na produktach z filtrami UV?

Większość obecnych na rynku produktów przeciwsłonecznych zawiera oznaczenie SPF (Sun Protection Factor), które informuje o tym, w jakim stopniu krem chroni skórę przed negatywnym działaniem promieniowania UVB poparzenia, podrażnienia). Przykładowo, po zastosowaniu kremu z faktorem SPF 50 oparzenie skóry wystąpi po czasie 50-krotnie dłuższym niż bez użycia tego kremu.

Skóra oczywiście może też być eksponowana na słońce bez odpowiedniego zabezpieczenia preparatami ochrony przeciwsłonecznej, ale tylko przez określony czas – w zależności od fototypu i jej naturalnej reakcji na słońce jest to od 5 do 30 minut. 

Kosmetyki z faktorem SPF zaleca się stosować 20 minut przed ekspozycją na słońce, by skóra prawidłowo wchłonęła produkt oraz muszą być systematycznie nakładane co 2 godziny oraz po każdej kąpieli.

!Przykład 

Jeśli skóra wystawiona na działanie promieni słonecznych bez zastosowania preparatów z filtrami zaczyna się czerwienić po 20 minutach, to stosując produkt z SPF 10 – czas ochrony wydłuża się do 200 minut: 20 minut x 10 (wartość SPF), SPF 15 – do 300 minut: 20 minut x 15 (wartość SPF), a SPF 6 – do 120 minut: 20 minut x 6 (wartość SPF). 

Wskaźnik SPF nie informuje, w jakim stopniu i przez jaki czas krem chroni skórę przed promieniowaniem UVA. Mówi o tym oznaczenie PPD lub IPD, które coraz częściej pojawiają się na opakowaniach. 

PPD (Persistant Pigmentation Darkening), informuje ile razy zmniejszyła się dawka promieniowania UVA absorbowana przez skórę pod wpływem zastosowanie preparatu z filtrem. Przykładowo PPD = 7 oznacza, że do skóry wnika 7 razy mniej promieniowania UVA. Najwyższe możliwe do osiągnięcia wartości faktora PPD mieszczą się w granicach 30.

IPD (Immediate Pigmentation Darkening) określa procent ochrony przed UVA, przykładowo IPD = 30 oznacza 30% ochrony anty-UVA. Możliwy najwyższy do osiągnięcia stopień ochrony wynosi obecnie 90%.

 

Jak lepiej zabezpieczyć skórę przed promieniowaniem UV?

Aby zastosowana ochrona była skuteczna, a skóra bezpieczna należy pamiętać o regularnej aplikacji wybranego produktu (co ok. 2 – 3 h) z filtrami o minimalnej wartości SPF 30  i powtarzać ją częściej np. po kąpieli czy wytarciu ręcznikiem. 

Zwróć uwagę, żeby kosmetyk nie był przeterminowany, zawierał bezpieczne dla zdrowia składniki oraz jak długo dany kosmetyk zachowa swoje właściwości od momentu otwarcia opakowania (PAO). 

Na koniec kilka rad:

  1. Planując sesję opalania, zwróć uwagę na godziny bezpieczne i racjonalnie zaplanuj jej długość. 
  2. Nie zapomnij o szczególnej pielęgnacji miejsc narażonych (ramiona, kark, nos), chroń głowę i regularnie nawadniaj organizm.
  3. Noś okulary przeciwsłoneczne.
  4. Uważaj na połączenie słońca i leków, które mogą być związkami fotouczulającymi.
  5. Nie stosuj przed opalaniem innych kosmetyków, nieprzeznaczonych do opalania, perfum, wód toaletowych, dezodorantów, gdyż mogą spowodować wystąpienie plam na skórze.
  6. Po opalaniu zastosuj kosmetyki nawilżające.

Skóra dorosłego człowieka to powierzchnia około 2 m2, co czyni ją największym organem naszego ciała, tym samym mającym duży wpływ na kondycję pozostałych narządów.

Warto ją należycie chronić i o nią dbać. Odwdzięczy się promiennym wyglądem i w dobrej kondycji posłuży nam wiele kolejnych lat.

Masz pytania dotyczące kosmetyków lub chemii domowej? Nie masz pewności jak je stosować lub brakuje Ci wiedzy odnośnie konkretnych produktów i ich wpływu na Twoje zdrowie? A może chcesz zaproponować nam temat, który powinniśmy poruszyć w artykule? Napisz do nas!

 

Zapisz się do newslettera i odbierz darmowy e-book

„Profilaktyka ma moc”

Zapisz się!