fbpx
kobieta nakładająca krem na twarz

Jak pokazują najnowsze badania (ogólnopolskiego badanie UCE RESEARCH i aplikacji BLIX) wybierając kosmetyki kierujemy się głównie ich skutecznością i jakością. W następnej kolejności dopiero ceną, aktualną promocją i składem. Zapach, opakowanie oraz dostępność w naszych ulubionych drogeriach są na dalszych miejscach.

  W odpowiedzi na rosnącą świadomość konsumentów, restrykcje ograniczenia wprowadzone przez Unię Europejską, zapotrzebowanie, zaczęliśmy zwracać też uwagę na pochodzenie, skład i sposób produkcji stosowanych przez nas kosmetyków oraz na to, czy nie są testowane na zwierzętach. W odpowiedzi na rynku pojawiły się m.in. kosmetyki naturalne, EKO oraz właśnie wegańskie.

 

Kosmetyki wegańskie – czym to się je?

Kosmetyki wegańskie cechują się brakiem w swoim składzie komponentów pochodzenia zwierzęcego takich jak mleko, śluz ślimaka, miód, jedwab, kolagen czy elastyna pochodzenia zwierzęcego. Cecha ta jednak jest czymś innym, niż brak testów na zwierzętach. Szybko rozwijający się rynek kosmetyczny dał producentom możliwości zastąpienia składników pochodzenia zwierzęcego ich roślinnymi lub syntetycznymi zamiennikami, najczęściej bez uszczerbku na jakości i działaniu.

.  

Przykładem mogą być kosmetyki AA Vegan, niezawierające składników pochodzenia odzwierzęcego, oleju palmowego, a także nietestowane na zwierzętach. Serię tą znajdziesz w naszych Drogeriach Koliber!

 

Czy kosmetyk wegański, a kosmetyk nietestowany na zwierzętach to, to samo?

Nie. Wprowadzone przez UE restrykcje dotyczące kosmetyków wegańskich zakazują przeprowadzanie testów na zwierzętach, dlatego wybierając te produkty masz pewność, że nie ucierpiało żadne zwierzę. Pamiętaj, że te dwie definicje nie są równoznaczne.    

 

Czy kosmetyki wegańskie to synonim kosmetyków naturalnych?

Niekoniecznie, ale to temat dość skomplikowany, gdyż do tej pory definicja kosmetyków naturalnych nie została jednoznacznie zdefiniowana. W 2016 roku ustalono część norm, które mówią o używaniu surowców naturalnych i surowców pochodzenia naturalnego oraz stworzono listę surowców zakazanych do produkcji kosmetyków naturalnych (np. pochodne ropy naftowej). Następnie wprowadzono wskaźnik naturalności w kosmetykach, jednak nadal nie jest to przepis obowiązkowy do stosowania. W praktyce bardzo często kosmetyki wegańskie składem są zbliżone do tych z definicji naturalnych. Posiadają wiele naturalnych roślinnych ekstraktów oraz są bogate w witaminy i minerały. Bardzo często są pozbawione sztucznych parabenów czy parafiny.    

 

Jak więc szukać kosmetyków wegańskich?

Kosmetyki wegańskie oznaczone są specjalnymi certyfikatami na opakowaniach. Najbardziej znane certyfikaty to:

  • Vegan Trademark,
  • V-LABEL VEGAN,
  • Leaping Bunny,
  • COSMEBIO®,
  • ECOCERT,
  • Soil Association,
  • certyfikat OK!,
  • Znak Jakości Vege.

Certyfikacja niestety bywa bardzo droga, więc nie wszyscy starają się o ich uzyskanie i dlatego może się okazać, że krem czy szampon, którego aktualnie używasz jest wegański. Na pewno warto czytać etykiety. Produkty wegańskie nie będą zawierały produktów pochodzenia zwierzęcego ani nie będą miały w składzie żadnych szkodliwych substancji chemicznych.   Ze względu na brak chemikaliów w składzie kosmetyki wegańskie będą miały nieco krótszą datę przydatności. Jak pewnie możesz się domyślić, produkcja kosmetyków wegańskich często będzie droższa niż tych z produktami odzwierzęcymi. W związku z tym niektóre marki decydują się na stworzenie specjalnych wegańskich serii kosmetyków zamiast zmienić wszystkie swoje produkty na skład wegański.

 

Zapisz się do newslettera i odbierz darmowy e-book

„Profilaktyka ma moc”

Zapisz się!